8 Nisan 2012 Pazar

Genç Kız Sığınma Evi Derneği GKSE

   Ben bu yazıyı özinin makyaj böcesi adlı blogu gezerken okudum. Bu arkadaşımızda maviumut adlı blog sahibi arkadaşın blogundan almış, yardımcı olmak adına.(Linkler okumak isteyenler için aşağıda yer almaktadır.)Yazıyı okudum ve oldukça etkilendim. Evet herkes eşit şartlarla doğmuyor. Bizlerin imkanlarının, parasının, başarısının ve pılımızın pırtımızın daha çok olması daha üstün olduğunuzu değil daha şanslı olduğunuzu gösterir sadece. Bu herkes için geçerli ya da her konu için. Bu nedenle ne yazık ki eşit şansla doğmamış genç kızlarımız için birileri birşey yapmaya çalışıyor. Bizim de buna yardımcı olma şansımız var. Bizde var olan o fazla şansı işte burada kullanabiliriz. En azından seslerini duyurun. Direkt internet sitesinden alınmış metin ise,"Yetiştirme yurdunda kalma süresi biten, ailesi tarafından şiddete ve cinsel istismara maruz bırakılan, töreler nedeniyle tehdit altında yaşayan ve zor durumda kalan 18-25 yaş arasındaki genç kızları sahiplenme, barındırma, eğitimine devam edenlerin eğitimlerini tamamlamasını sağlama, meslek edindirme ve toplumda birey olarak yaşamlarını kurabilmeleri için gerekli alt yapıyı oluşturmaktır.
Genç Kız Sığınma Evi'nde ikamet imkanının yanı sıra; psikolojik destek, sağlık tetkikleri ve mesleki eğitimler de sunulmaktadır. Hukuksal sorunlarda uzman desteği sağlanmaktadır. Sığınma evinde kalma süresi üç aydır. Ancak genç kızlara iş bulmaları, eğtimlerini tamamlamaları ve hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam edebilmeleri için destek ve takip sürdürülmektedir.
Projeye 18 yaş altındaki, genç kızlar dahil edilmemektedir. Bunun nedeni yasaların izin vermemesi ve 18 yaş altındakilerin Yetiştirme Yurdu'na gönderilmelerinin zorunlu olmasıdır."

ve yapılanlar;
"İstanbul'da, Kadıköy ilçe sınırları içinde Güneş adını verdiğimiz sığınma evi açılmıştır. Güneş'in adresi gizli tutulmaktadır
İstanbul'da Avcılar ve Taksim ile diğer şehirlerde de Güneş'lerin açılma çalışmalarına başlanmıştır.
Güneş'te kalma süresi üç ay olarak belirlenmiştir. Güneş'te kalabilmek için herhangi bir ücret talep edilmemektedir."

yapabileceklerimiz;
(alıntı)
- Derneğimizin üyesi olmak. ( Derneimize üye olarak, çalışmalarımızda, etkinliklerimizde görev almak.)
- Ayni Yardımlarda bulunmak. ( Güneş evlerimizde barınmakta olan genç kızlarımızın ihtiyaçlarını giderecek mutfak vb. gibi yardımlarda bulunmak.)
- Eğitim bursu. ( Bir genç kızımızın tüm eğitim masraflarını karşılamak. )
- Link desteği. ( Internet sitesi üzerinden sitemizin linkini, bannerini yayınlayarak destek vermek.)

ve siteye göz atmak isteyenler içinde buyrun;
                                       http://www.genckizsiginmaevi.org/


2 yorum:

  1. Blogunuza bayıldım , bana da beklerim :) http://www.thefashioncranky.blogspot.com

    YanıtlaSil